HijackThis – analiza pliku dziennika

HijackThis widok główny programu

HijackThis to specjalny program do skanowania archiwum jak również napędów dysku twardego, który pozwoli na zidentyfikowanie wszelkiegoœ rodzaju spyware, malware jak również koni trojańskich oraz robaków. Ten rewelacyjny program pozwalający na uporanie się ze złośliwym oprogramowaniem np. podmieniającym stronę startową przeglądarki internetowej. Ten program zalecany jest dla zaawansowanych użytkowników komputera. Możliwości HiJackThis sprawiają, że jest to idealne narzędzie do wykrywania potencjalnych zagrożeń niewykrywalnych przez zwykłe antywirusy. HiJackThis jest również wyposażony w menadżera procesów, edytor pliku HOSTS oraz skaner alternatywnego strumienia danych.

Program umożliwia wyszukanie komponentów takich jak dodatkowe paski narzędzi (toolbars), kontrolki ActiveX, dialery, programy szpiegujące itd. Wyniki wyszukiwania są prezentowane w postaci logu podzielonego na cztery części:

  • R – wpisy w rejestrze dot. domyślnej strony startowej i strony wyszukiwania,
  • F – wpisy do plików uruchamianych przy starcie systemu,
  • N – analogicznie jak R ale dla Netscape i Mozilli
  • O – pozostałe ustawienia.

Każdy z wykrytych wpisów, komponentów czy programów można naprawić bądź usunąć. Log można też zapisać do pliku w celu późniejszej analizy bądź konsultacji z ekspertem.

Nie zaleca się samodzielnego usuwania poszczególnych wykrytych wpisów, komponentów czy programów początkującym użytkownikom.

Aby korzystać z programu HijackThis, pobierz plik i rozpakuj go do katalogu na dysku twardym o nazwie c:HijackThis. Następnie przejdź do tego katalogu i kliknij dwukrotnie na pliku hijackthis.exe. Po uruchomieniu programu, kliknij na przycisku Skanuj (Scan).


HiJackThis skanowanie systemu

HiJackThis narzędzia

HiJackThis instalator

Wynikiem działania programu jest utworzenie pliku dziennika HijackThis, który jest zwykłym plikiem tekstowym i można go otworzyć w Notatniku lub dowolnym edytorze tekstowym. Dotychczas tylko doœwiadczeni użytkownicy potrafili analizować plik dziennika, ta strona ma na celu pomóc mniej doœwiadczonym użytkownikom na analizowanie tego pliku. Wystarczy skopiować wygenerowany plik dziennika do obszaru tekstowego i wcisnąć Analizuj następnie po wygenerowaniu przez skrypt strony z odpowiedzią wystarczy w programie HijackThis zaznaczyć wszystkie punkty oznaczone na czerwono z wykrzyknikiem, które są widoczne na stronie wygenerowanej po analizie pliku dziennika i wcisnąć Fix checked.


Tu skopiuj twój plik dziennika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *