Własna partycja Recovery

Włączenie obsługi klawiszy funkcyjnych w Windows 8 i 8.1

Powyższe kody nie zadziałają w systemie Windows 8 lub 8.1 ze względu na to, że system Windows 8 ma domyślnie wyłączone klawisze funkcyjne i np. nie można uruchomić spod F8 trybu awaryjnego systemu.

Twórcy systemu Windows doszli do wniosku, że w dobie szybkich dysków SSD oraz skróconego czasu ładowania systemu Windows 8 i 8.1 użytkownik nie będzie wstanie wcisnąć klawisza F8 dlatego ta funkcja w nowym systemie Windows została wyłączona.

Aby włączyć obsługę klawiszy funkcyjnych w Windows 8 i 8.1 należy uruchomić wiersz poleceń w trybie administratora i wydać polecenie:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

Aby wyłączyć obsługe klawiszy funkcyjnych w Windows 8 i 8.1 należy w wierszu poleceń uruchomionego w trybie administratora wydać polecenie:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

Włączenie obsługi klawiszy funkcyjnych w Windows 8 lub 8.1 spowoduje wydłużenie czasu ładowania się systemu oraz zmieni się menu menadżera rozruchu systemu na takie jakie jest w Windows 7.

Krok piąty – tworzenie obrazu systemu

Sprawa jest właściwie prosta. Podczas tworzenia dysku naprawy systemu można zauważyć, że system zarówno Windows 7 jak i Windows 8 (8.1) posiada w tym miejscu również możliwość stworzenia obrazu systemu. Wystarczy więc uruchomić „Utwórz obraz systemu” i wskazać utworzoną wcześniej partycje Recovery na której to ma być zapisany obraz systemu. Po kolejnych aktualizacjach systemu zawsze można na nowo stworzyć obraz systemu i zawsze mamy aktualną kopie systemu.

Obraz systemu
Obraz systemu
Tworzenie obrazu systemu
Tworzenie obrazu systemu
Obraz systemu w Windows 8
Windows 8 obraz systemu
Windows 7 Obraz systemu
Windows 7 obraz systemu

Na koniec pozostaje pozostaje tylko ukrycie partycji Recovery. Wchodzimy ponownie do zarządzania komputerem „Mój komputer” z menu kontekstowego wybieramy „Zarządzaj” -> „Zarządzanie dyskami” klikamy prawym klawiszem na dysku Recovery i z menu kontekstowego „Zmień literę dysku” a następnie przycisk „Usuń”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

304 komentarze “Własna partycja Recovery”