Poradnik: jak zdobyć i korzystać z darmowego internetu (cz.2) – konfiguracja

Po zapoznaniu się z oferta darmowego Internetu zwanego też BDI czyli, Bezpłatnego Dostępu do Internetu wiele osób zastanawia się jak skorzystać z tej usługi. Podstawowym kryterium do obsługi darmowego Internetu w sieci Aero2 jest wybór właściwego modemu, telefonu lub smartfona, albo innego urządzenia umożliwiającego bezproblemowe korzystanie z bezpłatnego Internetu w Aero2. Nie każde urządzenie umożliwia korzystanie z sieci Aero2 a tym samym z dostępu do darmowego Internetu.

Przed wyborem urządzenia należny pamiętać, że dostarczona karta SIM umożliwia tylko odbiór danych nie ma, więc możliwości wykonywania połączeń telefonicznych. Dlatego przy wyborze telefonu komórkowego lub smartfona warto rozważyć zakup urządzenia, które umożliwia montaż dwóch kart SIM.

Jak sprawdzić czy telefon lub smartfon będzie działał w sieci Aero2?

Aby to sprawdzić należny w specyfikacji urządzenie zobaczyć czy dany model urządzenia działa w sieci 3G w pasma 900 MHz lub 2500MHz. Jeśli tak jest duże prawdopodobieństwo, że urządzenie będzie działało w sieci Aero2 dostarczając darmowy Internet. Drugim parametrem, który należny sprawdzić jest to czy urządzenie działa w technologia HSPA+ (900 MHz) lub LTE (2500MHz) oznacza to, że mamy do czynienia z urządzeniem zgodnym z wymogiem regulaminowym korzystania z urządzenia co najmniej kategorii 10.

W telefonach lub smartfonach wyższej klasy mamy możliwość korzystania z sieci WiFi. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z mobilnego routera WiFi. Jest to też idealne rozwiązanie, jeśli korzystamy z urządzenia wyposażonego tylko w jedno gniazdo na kartę SIM.

Jaki wybrać modem do darmowego Internety w Aero2?

Po zamówieniu i otrzymaniu darmowego Internety w Aero2 nasuwa się pytanie: jaki wybrać modem do obsługi bezpłatnego Internetu w sieci Aero2? Nie wszystkie modemy dostępne na rynku są zgodne z siecią Aero2, w której realizowana jest usługa bezpłatnego dostępu do Internetu.

Urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające za pośrednictwem karty SIM korzystanie z Bezpłatnego Dostępu do Internetu to zasadniczo terminal kategorii 10, obsługujący transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz (pasmo 8) lub kategorii 3 obsługujący transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2500MHz (pasmo 38).

Poniżej lista zweryfikowanych i rekomendowanych przez operatora sieci Aero2 terminali, które powinny współpracować z kartą SIM Aero2, pod warunkiem, że nie zostały one skonfigurowane dla szczególnych potrzeb sieci innych operatorów i działają w oparciu o niezmodyfikowane generyczne oprogramowanie producenta.

ProducentModel
HuaweiE182E (eHSPA)
HuaweiE367
HuaweiE398
HuaweiE173u-2
Sierra WirelessAircard USB 307 (HSPAe)
ZTEMF668

Jak zalogować się do Bezpłatnego Dostępu do Internetu w Aero2?

darmowy Internet

Zalogowanie się do sieci darmowego Internetu Aero2 polega na zainstalowaniu sterowników do urządzenia za pomocą, którego będziemy korzystać z darmowego Internetu oraz skonfigurowanie połączenia. Najczęściej sterowniki i oprogramowanie potrzebne do logowania z siecią dostarczane jest łącznie z zakupionym urządzeniem. Można również skorzystać z alternatywnego oprogramowania jak  Mobile Partnet, iPlus Internet lub Play Online.

Instalacja oprogramowania Mobile Partner w systemie Windows

 1. Pobieramy oprogramowanie, a następnie wypakowujemy archiwizerem np. WinRar do katalogu. Po rozpakowaniu otrzymamy plik obraz Mobile_Partner_V1_0.iso. Wypakowujemy go również do jakiegoś katalogu;
 2. Należy odłączyć modem i odinstalować inne oprogramowanie z systemu, jeśli było wcześniej instalowane. Powinny być odinstalowane wszystkie takie programy: Internet Manager, Mobile Partner, Play Online;
 3. Następnie otwieramy folder z wypakowanym programem i otwieramy katalog Mobile Partner a w nim klikamy na plik setup.exe;
 4. Po pełnej instalacji podłączamy modem do portu USB i czekamy do momentu zainstalowania sterowników. Jeżeli aplikacja nie uruchomi się automatycznie, klikamy na ikonę Mobile Partner na pulpicie;
 5. Aby skonfigurować Aero2 musimy dodać punkt dostępowy
  • Z menu Narzędzia należny wybrać Opcje, a następnie w otwartym oknie wybieramy Zarządzanie profilem
  • Tworzymy nowy profil klikając Nowy
  • Tworzymy nazwę profilu np. Aero2 i ustawiamy APN na statyczny i wpisujemy „darmowy
  • Pozostałe pola należy pozostawić puste

Mobile Partner - darmowy Internet Aero2

Mobile Partner - darmowy Internet Aero2

Mobile Profile - darmowy Internet Aero2

Android – konfiguracja połączenia z darmowym Internetem Aero2

Aby prawidłowo działał Internet przez modem 3G podłączony do tabletu lub innego urządzenia z systemem Android należy poprawnie skonfigurować APN w urządzeniu. Nie zawsze APN naszego operatora komórkowego będzie na liście APN-ów dostępnych bezpośrednio po uruchomieniu urządzenia. Jeśli go nie ma, należy samodzielnie dopisać ustawienia. Ustawienia i zdjęcia mogą się różnić w zależności od urządzenia i wersji systemu Android. Poniższa konfiguracja oraz zdjęcia dotyczą Androida 4.0.

 1. Wchodzimy w ustawienia systemu Android;
 2. Następnie wchodzimy w Komunikacja, a potem Sieci telefonii komórkowej;
 3. W następnym ekranie wybieramy Nazwa punktu dostępowego;
 4. Jeśli na liście dostępnych punktów dostępowych jest APN naszego operatora to dalej nic już nie musimy robić, wystarczy uaktywnić APN zaznaczając kółko znajdujące się po jego prawej stronie. Włączenie APN sygnalizowane jest zieloną otoczką wybranego APN-u;
 5. Jeśli APN naszego operatora nie ma na liście musimy go samodzielnie dopisać i uaktywnić. W tym celu klikamy w menu znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu (w Android 4.0 oznaczony trzema kreskami);
 6. Wybieramy Nowy APN i przechodzimy do ekranu konfigurowania APN;
 7. Aby skonfigurować nowy APN należy wypełnić odpowiednie pola. W większości wypadków wymagane jest wypełnienie pola Nazwa oraz pola APN. W polu Nazwa wpisujemy wybraną przez nas nazwę APN (np. Aero2), w polu APN wpisujemy „darmowy„. pozostałe pola pozostawiamy puste.

Android - Konfiguracja APN darmowego Internetu

Android - Konfiguracja APN darmowego Internetu

Android - Konfiguracja APN darmowego Internetu

Android - Konfiguracja APN darmowego Internetu

Android - Konfiguracja APN darmowego Internetu

Android - Konfiguracja APN darmowego Internetu

Korzystanie z darmowego internetu dzięki Aero2 jest dosyć łatwe i wygodne a właściwie jedynym utrudnieniem związanym z korzystaniem z tej sieci jest to, że co godzinę połączenie jest zrywane. Można je jednak natychmiast wznowić. Jest to wymóg koncesji udzielonej operatorowi. Aero2 planuje wkrótce wprowadzić znaczne utrudnienia w korzystaniu z darmowego Internetu. Połączenie ma być zrywana tak jak dotychczas po 60 minutach, ale ponowne połączenie będzie możliwe dopiero po wpisaniu kodu CAPTCHA. Dopóki operator nie wprowadzi tego utrudnienia nie wiadomo nic o sposobie jego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

66 komentarzy “Poradnik: jak zdobyć i korzystać z darmowego internetu (cz.2) – konfiguracja”