Aero2 – telefon jako modem

Zauważyłem, że coraz więcej osób poszukuje informacji, jak ze swojego telefonu komórkowego zrobić modem, który umożliwi połączenie z siecią Aero2 – Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Najbardziej popularnym sposobem korzystania z Aero2 jest oczywiście modem podłączony do komputera. Można to też zrobić  za pomocą telefonu komórkowego. Jeżeli nie mamy kompatybilnego modemu z Aero2 to jest duże prawdopodobieństwo, że uda sie połączyć z siecią Aero2 za pomocą zwykłego telefonu komórkowego!

Jak sprawdzić czy telefon będzie działał w sieci Aero2?

Aero2 na telefonie komórkowym
Telefon jako modem w Aero2

Do korzystania z  darmowego Internetu w sieci Aero2 wymagane jest posiadanie urządzenia np. modemu w kategorii 10, które obsługuje transmisję danych w technologii HSPA+ w paśmie 900 MHz lub kategorii 3 obsługującego transmisję danych w technologii TD-LTE w paśmie 2500 MHz. Takim urządzeniem może być również telefon komórkowy.

Jeżeli posiadamy już kartę SIM sieci Aero2 lub mamy do niej fizyczny dostęp to najprostszym rozwiązaniem będzie włożenie karty do telefonu i sprawdzenie czy telefon zaloguje się w sieci Aero2.

Aero2 - jak sprawdzić telefon
Aero2 – telefon jako modem jak sprawdzić

Problem występuje w przypadku kiedy nie mamy karty SIM Aero2, a jedynie chcemy sprawdzić przed zamówieniem karty SIM Aero2 , czy telefon będzie działał w tej sieci. Aby to sprawdzić należny w specyfikacji telefonu sprawdzić czy telefon korzysta z sieci 3G w paśmie 900 MHz. Praktycznie wszystkie telefony komórkowe na rynku można bardzo szybko sprawdzić na stronie www.gsmarena.com. W tym celu należy przejść na tę stronę i w wyszukiwarce wpisać model telefonu. Jeśli w specyfikacji widnieje odpowiedni zapis w sekcji „3G Network” tak jak na zdjęciu obok, to telefon powinien działać w sieci Aero2.

Jak skonfigurować połączenie darmowego Internetu w Aero2 za pomocą telefonu jako modemu?

Utworzenie połączenia jest niezwykle prosta i zajmuje zaledwie kilka minut. Przykładowe połączenie zostało przeprowadzone na komputerze z systemem Windows 7 oraz przy użyciu telefonu komórkowego Samsung S8300, ale w innych systemach i przy użyciu innych telefonów proces jest bardzo podobny.


Aero2 modem w Menadżerze urządzeń

Aero2 - konfiguracja nowego połaczenia

Aero2 - konfiguracja połączenia telefonicznego

Aero2 - konfiguracja połaczenia telefonicznego - parametry

Aero2 - połączenie

Aero2 - właściwości połączenia

Tworzenie połączenia do obsługo Aero2 za pomocą telefonu jako modemu:

 1. Instalacja sterowników. Sterowniki najczęściej są dostarczane razem z oprogramowanie do zarządzania telefonem komórkowym. Dla rożnych modeli jest to rożne oprogramowanie. Należy zainstalować sterowniki instalujące dodatkowy modem w systemie (zdjęcie 1);
 2. Po instalacji wchodzimy do Centrum sieci i udostępniania, a następnie Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć;
 3. W kolejnym oknie należny wybrać Skonfiguruj połączenie telefoniczne;
 4. W następnym oknie wpisujemy parametry połączenia:
  • Numer telefonu – *99#
  • Nazwa użytkownika – darmowy
  • Hasło  – puste
  • Nazwa połączenia – dowolna nazwa np. Aero2
 5. Na końcu klikamy połącz.

Aero2 – konfiguracja połączenia internetowego za pomocą telefonu komórkowego jako modemu – film

Telefon jako router Wi-Fi

Należy również wspomnieć, że nowoczesne telefony komórkowe posiadają funkcje routera Wi-Fi. W takim wypadki telefon można użyć jako router i przez sieć Wi-Fi korzystać z dostępu do darmowego Internetu Aero2. Konfiguracja jest banalnie prosta i sprowadza się do włączenia odpowiedniej opcji w telefonie.

27 odpowiedzi do “Aero2 – telefon jako modem”

 1. Witam kupiłem tablet który obsługuje dual sim w tym Areo 2 i ok 1 karta sim chodzi i smiga a 2 areo 2 prosi mnie o wpisanie nr telefonu jak wpisuje *99# pokazuje niepowiedzenie jak mogę uzyskać nr tel karty sim nadmienię ze tablet marki OVERMAX qualcore 7021 3G

 2. Witam.Mam telefon samsung monte , aero w telefonie działa super. Chce użyc telefonu jako modem do komputera .Podpinam kablem USB , uzywam programu KIES. Gdy w telefonie jest karta PLAY ( abonamnet) to bez problemu się łączy i udostępnia internet na komputerze…
  Jak włoże karte Aero2 do telefonu i opisze darmowy + numer *99# dam połącz to łączy łączy a zaraz wyskakuje połączenie przerwane i błąd wystapiło zdarzenie uwierzytelnienia.
  Co jest źle?? aero w tel dziala a juz jako modem na kompa nie . a Play jako modem dziala super.

  Dziekuje za porady

 3. Witam . Chciałabym zapytać, czy telefony z funkcją Dual Sim będą odbierały tę Kartę i będzie istniała możliwość darmowego połączenia się z Internetem?

  1. Po samym fakcie, że telefon posiada Dual Sim nie można stwierdzić czy będzie działał w sieci Aero2. Myślę, że dosyć dokładnie opisałem jak sprawdzić czy telefon będzie działał w Aero2.

 4. Dzien dobry mam takie zapytanie. Posiadam smartfona s4. Chcialem zapytac czy jak podepne doniego przez przejsciowke modem 3g huawai z kartą areo2 . To czy smartfon wykryje mi to zewnetrzne urzadzenie jako modem ? I bede mogl korzystac z darmowego internetu ? Zapewne bede musial wlaczyc dane komorkowe. Ale czy wtedy nie pobierze mi pieniedzy z konta za uzytkowanie internetu. Prosze o odpowiedz . Mile widziany opis krok po kroku. Z gory dziekuje za pomoc.

  1. No nie jest to takie proste i może spowodować utratę gwarancji lub nawet „uceglenie” smartfona. Przede wszystkim potrzeby jest specjalny kabel USB OTG, który służy do podłączenia urządzeń zewnętrzny pod telefon/tablet jak mysz, klawiaturę. monitor itd. Jeśli po podłączeni telefon wykryje modem to nie ma problemu ale raczej telefon nie posiada sterowników do tego modemu. Dlatego konieczne będzie skompilowanie ich z jadrem Linuksa (Android to Linux). Aby można było to zrobić trzeba zrootować telefon czyli uzyskać dostęp do użytkownika ROOT. Na Google Play jest trochę oprogramowania do rootowania ale trzeba pamiętać, że traci się gwarancję i przez nieumiejętną obsługę można popsuć telefon.

 5. Witam!
  Mam problem z konfiguracją Nokii C2-01 jako modemu. Przy próbie połączenia z siecią Aero2
  wyskakuje mi informacja: uaktywnij pakiet danych. Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.

  Pozdrawiam

  1. Prawdopodobnież trzeba w telefonie włączć i skonfigurować transmisje danych. Ustawienia-> łączność -> dane pakietowe lub coś w tym stylu. Konfiguracja punkt dostępowy, użytkownik – darmowy.

   1. Panie Dariuszu, tak właśnie robiłam (nazwę darmowy musiałam wpisywać ręcznie, bo takiego wyboru nie ma), nawet więcej w typie sieci wpisywałam IPV4 lub IPV6, niestety połączenie jest zrywane i ciągle pojawia się komunikat o danych pakietowych.

    1. Po zapoznaniu się ze specyfikacja telefonu teoretycznie telefon nie powinien obsługiwać Aero2 ponieważ nie obsługuje ani LTE, ani HSPA+. Proponował bym skonfigurować telefon jako modem pod inną sieć. Jeśli zadziała bez problemu to by oznaczało, że telefon nie obsługuje Aero2.

   1. No tak,ale czy na tym telefonie powinno dzialac,?bo jak wloze karte to mi pojawia sie napis—
    -[Siec zablokowana. Skontaktoj sie z biurem obslugi klienta]–potem
    kod pin do karty SIM ODBLOKOWUJACY SIEC– a ,jak wpisalam swoj 4 cyfrowy pin to pojawia sie ;;
    [ [Wprowac OSIEM CYFR ABY UZYSKAC KOD PIN ODBLOKOWANIA
    i nie wiem co to za kod musze wpisac.
    wpisalamkod puk–to odpowiada [bledne haslo ]
    z gory dziekuje za rade od kogos madrzejszego bo ja nie bardzo sie znam
    jestem w orange i pewnie ma telefon simloka, czy i jak go mozna zdjac.

    1. Mam nadzieję, że nie chodzi tu o wpisywanie kodów CAPTCHA, które Aero2 wprowadził jako dodatkowe utrudnienie w korzystaniu z sieci Aero2.
     Z pobieźnej analizy tego modelu wydaje się, że Aero2 nie powinno działać. Telefon nie obsługuje LTE ani HSPA+, ale nie zawsze to oznacza, że Aero2 nie będzie działać.
     Jeśli kod Puk nie działa to możliwe, że karta jest uszkodzona i należy skontaktować się z Biurem Obsługi klienta w celu jej wymiany. Warto spróbować podłączyć kartę pod inny telefon lub modem i sprawdzić jej działanie i wtedy skontaktować się z BOK-iem.
     Telefony już od dawna są sprzedawane u operatorów bez simlocka.

 6. A czy smartfon bez areo mogę podłaczyć do smarfrona który nie ma funkcji routera wi fi ale ma areo ? pytanie może banalne, ale jestem przed zakupem 2 smartfonów dla siebie i zony. kiedys łaczyem laptopa z komorka, ale czy smarfton podłacze podobnie?

  1. Jeżeli smartfon nie ma funkcji routera to jeśli berdzie obsługiwał sieć Aero można go użyć jako modemu pod warunkiem, że producent tego telefonu to umożliwia. Ponieważ nie wszystkie telefony mogą działać jako modem.

 7. A czy można skonfigurować telefon do działania jako modem, ale po podłączeniu do routera który ma funkcję współpracy z modemami 3G/4G przez USB

 8. Witam, Panie Dariuszu, czy jest możliwość, że smartfon (obsługujący odpowiednie pasmo HSDPA) z opcją dual sim będzie poza domem działał w aero2, że będę mogła korzystać z darmowego internetu będąc poza domem? A będąc w domu podłączając go pod komputer będzie moim modemem? Bardzo proszę o odpowiedź.

  1. Nie widzę żadnego problemu. Komputer należny skonfigurować do obsługi telefonu jako modemu, a po odłączeniu od komputera telefon powinien łączyć się z Aero2 bez problemu.

 9. Witam.
  Na wstępie dziękuję Panu za tak czytelny poradnik, mam jednak pewien problem gdy próbuję się połączyć wyskakuje mi – Połączenie nie powiodło się. Błąd 720. Czy wie Pan czym to jest spowodowane.
  Pozdrawiam Karola.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *