Mobilne systemy operacyjne

Obecnie wiele urządzeń mobilnych posiada w dzisiejszych czasach system operacyjny, który ma za zadanie kontrolowanie owego urządzenia. Spośród wszystkich urządzeń mobilnych, chciałbym wyróżnić dwa – telefon komórkowy oraz tablet. Światowi giganci, tacy jak Google Inc., Microsoft, czy Apple Inc. postanowili opanować rynek, wprowadzając do wcześniej wspomnianych urządzeń swoje systemy operacyjne. Każdy z nich jest wyjątkowy i posiada swoją grupę nie tylko fanów, lecz także anty fanów.

Android IOSPierwszym z systemów, który powinien znać każdy interesujący się tematami związanymi z mobilnymi systemami operacyjnymi jest Android – będący własnością lidera w dziedzinie wyszukiwarek, korporacji Google. System ten jest dostępny na licencji opensource (tzn. każdy może je dowolnie modyfikować) i prawdopodobnie to wpłynęło na to, że jest to często używany system operacyjny.

Kolejnym systemem, wartym uwagi jest iOS. Osoby orientujące się w branży informatycznej już po nazwie powiążą ten mobilny system operacyjny z korporacją Apple. I słusznie, gdyż wspomniany system można ujrzeć tylko na urządzeniach tego producenta, który w dalszym ciągu kojarzony jest z elitarnym sprzętem elektronicznym. Czy warto się nim zainteresować? Moim zdaniem tylko wtedy, gdy posiadamy lub planujemy posiadać urządzenie z takowym mobilnym systemem operacyjnym.

Gorszym nie jest także Microsoft, wraz ze swoim systemem Windows Phone. Nazwa, a przynajmniej jej pierwszy człon znany jest chyba każdemu użytkownikowi komputera. Mobilnej wersji okienek daleko jednak do takiej popularności, jaką posiada Android lub iOS. System ten posiada znacznie mniejsze wsparcie osób zaangażowanych w pisanie programów oraz gier na platformy mobilne. Tak czy inaczej, nie jest to zły system – wiele użytkowników tego systemu chwali sobie korzystanie z tego produktu korporacji Microsoft.

Zapewne czytając tekst myślałeś, że zaproponuję Ci kupno urządzenia z którymś z tych systemów, mam rację? Jeżeli tak, to owszem – mam taki zamiar, przynajmniej dopóki nie posiadasz żadnego urządzenia z wyżej wymienionym systemem operacyjnym. Nie zasugeruję jednak jaki model urządzenia powinieneś wybrać – zakup uzależniony jest od bardzo wielu czynników, a co za tym idzie powinieneś sam przemyśleć, jakie urządzenie oraz z jakim mobilnym systemem operacyjnym powinieneś wybrać. Mogę podpowiedzieć jedynie, że warto przed zakupem sprawdzić każdą ewentualność, czyli przetestować każdy ze sprzętów, które bierzemy pod uwagę.