Dariusz Dahm

Dariusz Dahm

Toruń, kujawsko-pomorskie, Polska
Dariusz Dahm

Jak wybrać dobry ośrodek szkolenie kierowców?

Opublikowano: 20 lutego 2013, kategoria » Prawo jazdy
top

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

Wybór szkoły nauki jazdy to poważna decyzja. Od niej w dużej mierze zależy powodzenie na egzaminie. Aby wybrać odpowiednią szkołę należy wziąć pod uwagę wiele elementów, które ostatecznie składają się na końcowy sukces. Na co zatem należy zwrócić uwagę? 

Cena kursu

Jeżeli cena szkolenia jest niska i za bardzo odstaje od konkurencji może oznaczać to, że albo kursant ma dużo szczęścia, albo jest to tylko część kosztów, które poniesie. A do ceny końcowej dojdą jeszcze ukryte koszty np. za materiały dydaktyczne, badania lekarskie, itp. Ostatecznie może odbić się to na jakości szkolenia.
 

Czas trwania kursu

Przeciętnie kurs powinien trwać jeden miesiąc, tak aby spokojnie zdążyć przyswoić wiedzę. Jeśli ośrodek robi kurs w jeden lub dwa tygodnie, to kursant powinien się zastanowić czy jest w stanie podołać tylu godzinom zajęć dziennie.
 

System szkolenia teoretycznego

Od 19 stycznia 2013 r. obowiązuje nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Pojawiły się w nim klipy wideo, kursanci muszą reagować w czasie rzeczywistym na sytuacje na drodze. Zwiększono także do kilku tysięcy bazę pytań egzaminacyjnych.
Wszystko to sprawia, że dotychczasowy sposób nauki, polegający na „wykuciu” kilkuset obowiązujących pytań przejdzie do historii. Zdanie egzaminu teoretycznego będzie o wiele trudniejsze a szanse na to będą miały te osoby, które wybiorą ośrodek nauczający nowoczesnymi, skutecznymi metodami, np. szkolący w Systemie SPS, który powstał specjalnie z myślą o nowej formie egzaminu.
 

Infrastruktura

Plac manewrowy powinien posiadać:
 • wzniesienie umożliwiające ruszanie pod górę,
 • ustawione słupki (instruktor nie musi ich ustawiać tracąc przy tym cenny czas kursanta),
 • oświetlenie wystarczające na tyle, aby można było wykonywać ćwiczenia wieczorem.

Sala wykładowa powinna mieć odpowiednią wielkość oraz być wyposażona we wszystkie pomoce naukowe. Biuro w nowoczesnym ośrodku powinno być skomputeryzowane i służyć wygodzie kursanta.

 

Lokalizacja

Warto wziąć pod uwagę lokalizację i godziny otwarcia szkoły (czy biuro i sale wykładowe mieszczą się w jednej siedzibie, czy nie trzeba zwalniać się z pracy, aby móc coś w nim załatwić itp.).

Warto przeczytać:

 • Zasady nowego egzaminu na prawo jazdyZasady nowego egzaminu na prawo jazdy Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy Z punktu widzenia osoby ubiegającej się o uprawnienia do kierowania pojazdami, jedną z najważniejszych nowości zapisanych w ustawie o kierujących […]
 • Co było, a co będzie na nowych egzaminachCo było, a co będzie na nowych egzaminachKilka informacji jak się zmienił egzamin na prawo jazdy po 19 stycznia 2013 roku. Co było, a co będzie na nowych egzaminach na prawo jazdy. Krótkie zestawianie tych informacji pomoże […]
 • Prawo jazdy – jakie zmiany w 2013 rokuPrawo jazdy – jakie zmiany w 2013 rokuPRAWO JAZDY 2013 – CO SIĘ ZMIENI? Ustawa o kierujących pojazdami, którą obowiązywać będzie od 10 stycznia 2013 roku, wprowadza zmiany w zakresie kategorii prawa jazdy. Pojawia się nowa […]
 • Kalendarium zmian w egzaminach na prawo jazdyKalendarium zmian w egzaminach na prawo jazdy KALENDARIUM ZMIAN W EGZAMINACH NA PRAWO JAZDY Egzamin przeprowadzany był przez instruktora nauki jazdy u którego kursant się uczył. Na egzaminie egzaminator był "dodatkiem" […]
Podziel się

4 komentarze

 1. Marcin |

  Sam skorzystałem z takij opcji, na początku chciałem wybrać te która była najbliżej, ale szkoła taka gdzie można sie zapisać na porządny kurs jednak wymaga weryfikacji, ja też w oes w krakowie robiłem i zadowolony jestem, bo jednak lepiej kawałek dalej podjechać ale mieć pewność, że dostaniemy porządną dawkę informacji

  Odpowiedz
 2. Bonnie |

  A ja miałam tylko ośrodek z polecenia, koleżanki robiły w oes kraków to i ja tam robiłam, a instruktora wybierałam sama, bo nikogo nie znałam. Pamiętam, że moja instruktorka, bo bardzo chciałam jeździć z kobietą (jakoś jako totalny laik samochodowy bałam się że się wygłupię i tyle :D) miała na nazwisko Mucha. Super kobieta. Instruktor powinien być cierpliwy i profesjonalny w każdej sytuacji, nawet, jeżeli kursant nie do końca wszystko ogarnia.

  Odpowiedz
 3. Andriej |

  Zgadzam się z przedmówcą najlepiej z polecenia jak ktoś już był i wie co i jak.

  Odpowiedz
 4. Martym |

  Wybór ośrodka szkolenie to podstawa. łatwo jest wydać pieniądze i nic się nie nauczyć. Myślę że najlepszą rekomendacją dla każdego ośrodka jest polecanie przez innych uczestników szkolenia tzw. poczta pantoflową.

  Odpowiedz

Więc, co o tym myślisz?

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zasady nowego egzaminu na prawo jazdy

Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy Z punktu widzenia osoby ubiegającej się o uprawnienia do kierowania pojazdami, jedną z najważniejszych...

Co było, a co będzie na nowych egzaminach

Kilka informacji jak się zmienił egzamin na prawo jazdy po 19 stycznia 2013 roku. Co było, a co będzie na...

Zamknij